Riot!

Červen 2009

Miss punk??! proboha...

11. června 2009 v 16:18 | MalPraz |  la vies
Právě sem si na punk.cz přečetla článek VOLBA MISS PUNK 2009! odkaz zde
a musím se přiznat že nechápu....co to má znamenat?? recese,hodně špatnej vtip nebo to snad myslí vážně?? Když čtu takovejhle článek tak mám pocit,že to co psal nedávno na svým blogu Kroc o tom,že punk je mrtvej(mimochodem tenhle článek se objevil tež na punk.cz), je naprostá pravda! O nějakých ztracených ideálech,nekomerčnosti a distancování se od společnosti už nemůže být ani řeč...v pozvánce se sice zdůrazňuje lidová cena 70 Kč,ale o to zas až tak nejde... Koho tohle napadlo by mě opravdu zajímalo,protože mi to přijde jak naprostý protiřečení si-Punková miss haha. Soutěž krásy-miss-v dnešní době naprosto tuctová a komerční záležitost,symbol sexistického postavení žen ve společnosti,kde je na ně pohlíženo jako na zboží s různou barvou vlasů.Pokud už se to ke mě dostane,mám pocit že vítězné slečny sou rok co rok to samý v bledě modrym a za pul roku už o nich nikdo neví... Vždyť snad tohle sou jedny z věcí proti kterým se punk staví. Nechci tu předhazovat žádný "tohle dělá a myslí si správnej punkáč a tohle ne",ale ňákej ten princip a ideály tu snad ještě jsou,ne?? Ale už to že něco takovýho jako je volba "punkové missky" se do scény dostalo mě zaráží,chápu že na začátku mohl být dobrej úmysl,avšak co je moc to je moc..... Docela by mě zajmalo,jaký slečny se do týhle soutěže přihlásí a co tam bude za lidi :)

Hi(story) of punk

5. června 2009 v 14:39 | MalPraz |  musique

V 60. letech se ve Velké Británii začala uskupovat jedna z nejvlivnějších a nejrozporuplnějších subkultur vůbec...v dělnické třídě se začínalo prolínat přistěhovalecké obyvatelstvo z Jamajky a bílí dělníci. Chodili se společně bavit,byli hrdí na svůj původ a po nějakém rasismu nebylo ani památky. Hlavním pojítkem byla zpočátku muzika-jamajské reggae,ska a společné názory na politiku. Později se začala vyvíjet specifická móda a životní styl. Ke konci 60.let,konkrétně roku 69 se neodmyslitelně váže kapela Sham 69,která tak trochu započala skinheadské spojení s fotbalovými chuloši xD Mezi další legendy patří určitě Oppressed.

Někdy v polovině 70.let se v Americe začala formovat první vlna punku,asi nejvýznamnější vliv na to měl v roce 1974 vznik Ramones,a jejich vystoupení v CBGB (asi nejznámější a nejproslulejší undergroundový klub,jeho majitel a zakladatel poměrně nedávno ale zemřel tudíž je klub teď zavřenej). Následný evropský turné ale mělo za následek asi úplně všechno. Ovlivnilo Sex Pistols, i když ty tu nebudu moc rozebírat poněvadž je to trošku složitější xD. Tak jako tak prostě vznikli pod vedením producenta Malcolma McClarena a jeho tehdejší přítelkyně Vivienne Westwood a rozpoutali asi 2letou vlnu britskýho punkovýho šílení. Kolem nich vznikali kapely jako The Banshees v čele se Siouxsie Siouxe,Damned (mimochodem letos na Pod Parou),Blondie,Clash,Buzzcocks,UK Subs atd...V Americe tuhle starou vlnou zastupují především Ramones a Dead Kennedys. Původní myšlenkou,pokud se to tak dá nazvat byla anarchie,antipolitický postoje,nihilismus a sebedestrukce...plno tehdejších punx žilo na okraji společnosti,byli z rozvrácených rodin a plno jich taky na tu sebedestrukci doplatilo.

80. léta znamenají přelom jak pro punk tak pro skinheads. Začíná se vytvářet subkultura streetkids,kdy se obě dvě spojí dohromady. Punk politiku opustí,skinheads s příchodem kapely Skrewdriver právě naopak. Někdy v této době se odštěpí ultra pravicová část,hnaná v Británii hlavně odporem k Pakistáncům (viz film This is England). Naproti tomu vznikne plno antifašistických odnoží (SHARP,RASH,Trojan skins atd...). Punx a skins se spojí, poslouchají společnou muziku - Oi (tady má zásluhy kapela Cockney Rejects),která je rychlá a agresivní. Vznikají kapely jako Exploited,Cockney Rejects,Crass,Misfits,Chaos UK,G.B.H.(opet letošní Pod Parou)...

A nakonec 90.tky....v Americe se množí kapely,složené z teenagerů...hrajou chytlavou,rychlou muziku a občas jezdí na skejtu. Neo punk,skate punk,pop punk....říkejte tomu jak chcete,každopádně těchle kapel je hned několik typů,zejména dva. Ti,kteří zapoměli na svoje kořeny a z muziky si udělali byznys (Green Day,SUM 41, Blink 182...) a pak ti,kteří se drží na pomezí undergroundu (Anti Flag,Bad Religion,Rancid,Distillers...). Abych nekřivdila tak 90.leta plodí i jiný kapely, např. Casualties.

Řekla bych že součastnost se nedá tak nějak zařadit nikam,existuje tolik různých žánrů a v nich dvakrát tolik odnoží že už to snad ani nejde spočítat :D všude okolo sebe najdete něco ode všeho,zkombinovaný nebo jen tak....

(hej chci se omluvit za tenhle članek,přijde mi dost neuplnej a nedodělanej takže budu ráda za každy doplnění :) )

plus anketa takže hlasujte !!!!