Riot!

Březen 2009

Chlast,ženy,kocovina aneb Ch.Bukowski

20. března 2009 v 20:27 | MalPraz |  favoris
Sprostý,šovinistický notorik a sexuální maniak Henry Chinaski-nejznámější a nejproslulejší postava Charlese Bukowskeho. Objevil se ve velkém množství jeho knih od Poštovního úřadu,přes Šunkový nářez až po Ženy. V podstatě nedělá nic jinýho než chlastá(od rána do noci),šuká,kouří,kupuje alkohol,má kocovinu a píše. To,že Henry Chinaski má silně (nekonečně) autobiografický podtext Bukowski nikdy netajil. Už odmala byl silně neoblíben spolužáky a trpěl pocity vyděděnce,nejspíš to mělo vliv na jeho pozdější literární i osobní vývoj :D. Narodil se v roce 1920 v Německu,záhy se však jeho rodina přestěhovala do Los Angeles,v Americe prožil zbytek svého života, během něhož tvořil-zejména prózu a poezii. Zemřel v Kalifornii v roce 1994. Napsal strašlivě moc knížek,ani nevim kolik ale přes 50 jich bude...většinou povídky,několik románů a sbírky poezie...aby ste si to dokázali představit hodim vám sem malou ochutnávku :DOblékl jsem si košili a jakési kalhoty a otevřel dveře. Pak jsem odběhl do koupelny a vyzvracel se. Zkoušel jsem si vyčistit zuby,ale znovu jsem se pozvracel-příchuť zubní pasty mi obrátila žaludek. Vyšel jsem ven.
"Tobě je blbě?" ozvala se Lýdie. "Chceš,abych šla pryč?"
"Ale ne,jsem v pohodě. Vždycky takhle vstávám."
Lýdie vypadala dobře. Světlo protékalo záclonami a ozařovalo ji. Držela pomeranč a pohazovala si sním ve vzduchu. Pomeranč kmital ve sluncem zalitém ránu.
"Nemůžu zůstat," prohlásila, "chci se tě ale na něco zeptat."
"Jasně."
"Jsem sochařka. Chci vymodelovat tvoji hlavu."
"Dobře."
"Budeš muset přijít do mýho bytu,ateliér nemám. Muséme to udělat u mě. Že z toho nebudeš nervózní?"
"Ne."
Zapsal jsem si její adresu a plánek, jak se tam dostanu.
"Snaž se přijít do jedenácti ráno. Děcka se vracejí ze školy kolem tří odpoledne,což ruší."
"Budu tam v jedenáct," ujistil jsem ji.


"Hovno," prohlásil a odešel. Nějaký literární kritik.
Načež přišla asi devatenáctiletá blondýna s brýlemi bez obrouček a s úsměvem. Ten nikdy nezmizel. "Chci s tebou šukat," oslovila mě. "Může za to tvůj ksicht."
"Co vidíš na mým obličeji?"
"Je úžasnej. Chci ti kundou zničit ksicht."
"Mohlo by to být i naopak."
"Nebuď si tak jistej."
"Máš pravdu,kundy jsou nezničitelný."

(Ženy 1995)


Harem girls

14. března 2009 v 18:52 | MalPraz |  la vies
Téma, o kterým mě napadlo napsat je možná omílaný už všude,na všemožných stránkách,ale to co občas někde vidím mě celkem zaráží. Mluvím o typu slečen,od hlavy k patě oháknutých v drahých, rádoby originálních hadrách,v síťovaných punčochách a odbarvených blond vlasech. Všechny do jedný na první pohled stejný, a rády se ukazují ve společnosti "známých" punx popř. skins.
Smějou se nahlas,kouří slimky a pijou víno. A okolo svých vyvolených sou naskládaný jak v harému. Připomíná mi to mafiánský bosse :D. A tak se dycky zamyslím proč to dělají? Jsou takový jenom, zvenku? A uvnitř nich se skrývá duše plná ideálů? Nebo jsou takový i vevnitř? Netušila sem, že je to taková "prestiž" šukat zrovna punky xD Proč ne třeba diskanty nebo jinou verbež.....asi to ovlivňuje hudba či co.... :D Na pohled to sou moc pěkné slečny,uplý tričko,minisukně a silonky. Nepředpokládám,že uvnitř je to moc jinak. Třeba ale jo,třeba tu jenom melu sračky a nevim co mluvim :) ale s punkem to moc společnyho nemá....a ani s jinou subkulturou....


SXE

9. března 2009 v 19:40 | MalPraz |  la vies
Když se řekne Straight edge neboli SxE většina lidí neví o co de a když ano tak si pod tím představí něco úplně jinýho. SxE je subkulturní odvětví,často spojovaný s punkem,ovšem lze ho spojit i s jinými subkulturami (hc),které v zásadě odmítá jakoukoliv formu drogy. A to i alkohol a cigarety,často i free love, v extrémních případech i tak běžné drogy jako je kofein. V dnešní době je SE spojováno i s vegetariány,vegany případně freegany apod.
SxE vzniklo v 80.letech minulého století jako reakce na nihilistický a sebedestrukční život punx v jeho rané éře (viz. např Sex Pistols,Ramones atd.). S jeho počátky je spojovaná převážně kapela Minor Threat-hnutí se pojmenovalo podle jedné z jejich písniček. Sympatizanti a vyznavači se SxE se označovali X (v Americe se tak dodnes označují mladiství v klubech) na zápěstí. Mezi další SxE kapely patří např. Refused.
Já osobně se sice s myšlenkami Straight edge neztotožňuju,nicméně mi přijdou zajmavý a k HC a punku neodmyslitelně patří jako jakýkoliv jiný jeho odvětví :)

J´aime...

2. března 2009 v 18:04 | MalPraz |  journal
tyjoo jak tak koukám dlouho se tu neobjevil žádnej článek o mě co? :D no jo vás to nezajmá ale moje ego prostě něco takovýho potřebuje xD takže....

No dobře,už je to trapný ale začnu hudbou. Poslední dobou sem se hodně upnula na ty dívčí kapely,jak ukazuje nejspíš předchozí článek-takže Vice squad,X ray spex atd...pak mě hodně chytli Children of Bodom i když já metal bytostně nesnášim :D,zvláštní. Jinak Discharge,Uk subs,Total Chaos,Agnostic Front,Nekromantix a - pozor :D - White Stripes. Tadle kapela mě oslouvuje jak z hudebních důvodů,tak i proto že tam zpívá a hraje i holka(mimo jednoho kluka):D Její hlas se mi fakt hafo líbí-takovej holčičí a přitom mu fakt věříte :D dmnc že? Mám tři alba ale ona zpívá v minimu písniček,škoda si myslím.
V poslední době mě taky oslovil film This is England-příběhem nijak zvlášť zajmavej,ale líbí se mi námět (o rasovém problému skinheads ve VB v 80.letech) a pojetí toho filmu. Na začátku vidíte idylickou skupinku skins bez jakýchkoliv rasových předsudků a pak do toho vpadne ten rasovej motiv. Rozhodně doporučuju shlédnout,poučíte se a zárověň se podíváte na dobrej film.
Osobní život tu nebudu nijak zvlášť rozebírat,páč ani já sama nevim jak to snim vlasně je....jinak pořád někdě su,s kámošema a tak různě,přístí týden hraje Znc tak doufám,že se tam dostanu,ptž minule sem nebyla a už mi ta zncovská dávka fakt chybí ;) Čtvrteční Varukers nejspíš nenavštívím jak z finančních tak osobních důvodů,i když mě to hafo štvě pač tam hrajou Mad Pigs a moje oblíbená pražská partička PNS.... kromě těch Varukers teda :D
Jinak asi před měsícem sem si nechala píchnout konečně pierc pod ret,takže tam mám klasickej kroužek,vlasy sou momentálně žluto(zadní část číra)-černo(prostřední)-růžový(ofina) a po stranách si nechávám růst kotletky....
Často teď přemyšlim o genderový tematice a dost mě to oslovuje,takže přemýšlím o případných aktivitách tímto směrem. Zní to asi blbě,ale ještě o tom zjišťuju bližší informace a různý odnože,protože třeba zrovna anarchofeminismus mi nejbližší není. Tuž to je jedno...

A teď něco, aby ste měli v noci strach,protože já po večerech obcházím domy a strašim :)


fotka je starši tudiž na ní nejsou některé zmiňované aspekty :D

eště fotka s krtkem...

a se ženami :o*

Ladies punx is best!

1. března 2009 v 15:29 | MalPraz |  musique
Jeden článek na tohle téma se tu už objevil....tak teď to trochu rozšířím a doplním :)

Pro začátek mě napadá, v dnešní době asi nejznámější dívčí punková kapela The Devotchkas. Vzniká v polovině devadesátých let v New Yorku a je považována za "holčičí Casualties" což sedí spíš vzhledově než hudebně-Devotchky zůstávají spíš u klasického punku kdežto Casualties hrají víc hc punk. Název vznikl podle označení Alexíka z Clockwork orange pro dívku-devotchka(v AJ). Holky v průběhu hraní vystřídali několik členek.V původní sestavě hrály Stephanie,Jon,Alaine a Mande a Jon poté vystřídala na bicí Gabrielle.Pak se v kapele vystřídali ještě JoJo a Jessica. Vydaly 4 alba (OiToy,Annihilation,Live Fast die young,Devotchkas) a v roce 2001 se po vydání posledního alba rozešli.
X-Ray-Spex- kapela v čele ze zpěvačkou s pseudonymem Poly Styren,která hrála i na saxofon. Vydali 2 řadová alba(Conscious Consumer a Germ free adolescents),livko a vycházeli jim i singly. Poly je mulatka (otec byl somálec).Měla výborný a řízný hlas.Jejich nahrávky vyšli mimojiné i na edici Levných knih - Voice of generation na 7 tématických cd. Poslechnout si je můžete třeba tady: X-ray-spex
Vice Squad - výborná kapela s výbornou zpěvačkou,fungující s přestávkami dodnes. Velkou zásluhu nad tím,že jsou výraznější než jiné kapely, ve kterých působili ženy, má myslím právě Beki Bondage-výrazná vizáž i hlas. Vydali dvě alba-No Cause For Concern a Stand Strong Stand Proud. V roce 1982 ji nahradila zpěvačka Lisa,ale dnes již zase koncertují s Beki.
Siouxie Sioux and The Banshees - první výraznější zpěvačka na nově vzniklé punkové scéně. Pohybovala se v kruzích okolo Sex Pistols, hrála a zpívala v The Banshees,kapela vydala 11 alba a koncertovala i v ČR. Sama Siouxie dala znaky punkové i gothické subkultuře a letos by měla vydávat sólové album-po nahrávce Banshees dva roky staré.
Deadline -v Deadline zpívá mladá a talentovaná zpěvačka a saxofonistka Liz Rose,která celé kapele dodává potřebný kousek k témeř dokonalosti.Její hlas hudbu skvěle doplňuje a díky ní také vyniká, jako u jiných kapel, které by bez zpěvačky s dobrým hlasem zapadly do neopunkového průměry-např. Distillers. Kapela hraje směs různých žánrů-kvalitní neopunk doplněný o ska a reggae.
The Distillers - dnes již nehrající kapela v čele s vynikající Brody Dale. Málokdo ví,že od vzniku kapely v roce 1998 hrála čtyři roky také basačka Kim Chi. Mužů se v kapele vystřídalo několik ale to je teď vedlejší :D Kapela vydala tři alba (Sing Sing Death house,Coral Fang). Na těchto dvou vyniká hluboký Brodyin hlas,nez něj by to nebylo ono. V současné době kapela nehraje a Brody rozjíždí s novou deskou sólovou dráhu.
Hole - s touhle grungeovou kapelou má nejspíš každý spojeno jméno její zpěvačky Courtney Love-bývalou manželku Kurta Cobaina a matkou dcery Frances. Před Hole hrála také v jiných kapelách,ale jen krátce. První album vydali Hole v roce 1991 (Pretty on the inside),v 96 vydávají Celebrity skin a v roce 2002 se kapela rozpadá. Courtney se ne příliš úspěšně pouští na sólovou dráhu.
Civet - dívčí punk rocková kapela původem z Los Angeles. První song vydali v roce 2002,album v
roce 2005 (Massacre) a v roce 2004 EPíčko (Civet). Jako zatím poslední a nejnovější vyšlo album Hell Hath No Fury (2008). V kapele hrají 4 slečny - Liza (zpěv,kytara),Suzi (zpěv,2.kytara),Jacqie (zpěv,basa) a Danni (bicí). Nejznámější song je asi Son of a bitch,na albu v pořadí druhý,který si můžete pustit na youtube.

Česká scéna:
Panika - jedna z prvních dívčíc rockových kapelau nás vzniká v roce 1986 ve složení Deli,Eva,Hana a Zuzka. Kapela je úzce spjata s další dívčí formací Dybbuk,se kterou se však hlavně po textové stránce nemůže rovnat. V 90. letech holky natáčí své jediné album a rozpadají se.
Znouzectnost - tuhle kapelu určitě nemusím představovat-jen stručně-vznikli na konci 80. let,vydali 15 alb a velice úspěšně hrají dodnes (mimochodem 13.3. v brně na Musilce). Jako první žena se v kapele objevuje zpěvačka Renka, potom saxofonistka a zpěvačka Ema a nyní s kapelou koncertuje Romana Kohoutová-výborná zpěvačka a saxofonistka občas doplňující příčnou flétnou.
Tleskač - desetičlenná ska formace z Plzně vydala za dobu svého působení 3 alba a dvě live. Zpívá s nimi Olga Konopíková a pokud se na koncert sejde celá kapela opravdu to stojí za to (obzvlášť když mají hrát se Skampararas xD).
Bella Fica - mě ne příliš sympatická dívčí punk rocková kapela,vydala předloni u Papagáje debutové album "Nešahej mi na štěstí. Hrají ve složení Markéta,Terka,Míša a Martin. Vznikli v roce 2005 a hrají s malými změnami sestavě stále.

Článek nejspíš budu ještě doplňovat o slečny z Walls of Jericho nebo Arch enemy....